Contact Now
Voltage Rating : 16V
Capacitance : 560uF
Lifetime : 2000hrs@105℃
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : 2.5mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : 14mΩ
Height - Seated (Max) : 12mm
Ripple Current : 3.42A@100kHz
Diameter : 6.3mm
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Description : 560uF ±20% 16V Through Hole,D6.3xL12mm 2000hrs@105℃