Durable solid aluminum electrolytic capacitor ChengTao TD1V107M0808 for electronic circuit stability
Contact Now
Voltage Rating : 35V
Capacitance : 100uF
Lifetime : 2000hrs@105℃
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : 3.5mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : 32mΩ
Height - Seated (Max) : 8mm
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Ripple Current : 2.205A@100kHz
Diameter : 8mm
Description : 100uF ±20% 35V Through Hole,D8xL8mm 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : TD1V107M0808
Model Number : TD1V107M0808
Package : Through Hole,D8xL8mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: TD Series
  • Origin: Dongguan, China
Technical Specifications
Product CodeWV (V)Cap (F)Size (DxL mm)tan (max) (20, 120Hz)Leakage Current (A) (max)ESR (m max.) (20, 100kHz)Rated Ripple Current (mArms) (105, 100kHz)