Contact Now
Voltage Rating : 16V
Capacitance : 680uF
Lifetime : 2000hrs@105℃
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : 3.5mm
Height - Seated (Max) : 12mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : 12mΩ
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Diameter : 8mm
Ripple Current : 4.05A@100kHz
Description : 680uF ±20% 16V Through Hole,D8xL12mm 2000hrs@105℃
Mfr. Part # : TD1C687M0812
Model Number : TD1C687M0812
Package : Through Hole,D8xL12mm
Contact Now
Product Specifications for Approval
Product Attributes
  • Brand: TD Series (Implied by product code prefix)
  • Origin: Dongguan, China (Implied by company location)
Technical Specifications
Product CodeWV (V)Cap (F)Size (DxL mm)tan (max) (20, 120Hz)Leakage Current (A) (max)ESR (m max.) (20, 100kHz)Rated Ripple Current (mArms) (105, 100kHz)