Durable Polymer Solid Aluminum Electrolytic Capacitors ChengTao TD1C227M0608 for Long Term Operation
Contact Now
Voltage Rating : 16V
Capacitance : 220uF
Lifetime : 2000hrs@105℃
Tolerance : ±20%
Pin Spacing : 2.5mm
Equivalent Series Resistance(ESR) : 16mΩ
Height - Seated (Max) : 8mm
Ripple Current : 2.7A@100kHz
Diameter : 6.3mm
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Description : 220uF ±20% 16V Through Hole,D6.3xL8mm 2000hrs@105℃