Contact Now
Current Rating : 410mA
Inductance : 22uH
Tolerance : ±10%
DC Resistance(DCR) : 840Ω
Type : Color Band Inductor
Q @ Frequency : 50@2.52MHz
Description : 410mA 22uH ±10% 840Ω Color Band Inductor Through Hole,D4xL10.5mm Fixed Inductors RoHS
Mfr. Part # : AL0410-220K
Model Number : AL0410-220K
Package : Through Hole,D4xL10.5mm
Contact Now
Axial Fixed Inductors - AL0410 Series
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: LANTU
  • Origin: SHENZHEN, CHINA
  • Product Type: Axial Fixed Inductors
  • Coating: Epoxy Resin
  • Certifications: RoHS, Halogen Free, REACH Compliance
  • Packaging Options: Tape packaging for auto-insertion, Bulk Package
Technical Specifications
General Specifications:
Feature Description
Operating Temperature -25 to +85 (Including coil self-temperature rise)
External Dimensions (L x H) 4.0 x 10.5 mm (Nominal)
Lead Diameter 0.60 0.1 mm