Large Current Chip Multilayer Ceramic Capacitor muRata NFM15PC105R0G3D 1uF DC4V 0402 Package Low ESL
Contact Now
Operating Temperature : -55℃~+85℃
Nominal Capacitance : 1uF
Voltage Rating : 4V
Tolerance : ±20%
DC Resistance(DCR) : 30mΩ
Current Rating : 2A
Description : 1uF ±20% 30mΩ SMD-4P,1x0.5mm Feed Through Capacitors RoHS
Mfr. Part # : NFM15PC105R0G3D
Model Number : NFM15PC105R0G3D
Package : SMD-4P,1x0.5mm
  • Brand: MURATA
  • Type: Chip Multilayer Ceramic Capacitors (EMIFIL)
  • Packaging: 0402, 1uF, DC4V
Technical Specifications
ItemSpecificationTest Method
Nominal Capacitance1 uF
Capacitance Tolerance±20 %
DC Rated VoltageDC 4 V
Rated Current (DC)2A
DC Resistance30mΩmax.Measured with 100mA max.
Insulation Resistance500MΩmin.
Operating Temperature Range-55 to 85 °C
Storage Temperature Range-55 to 85 °C
Dimensions (L x W x T)1.0±0.05 x 0.5±0.1 x 0.3±0.05 mmUsing calipers
Capacitance Measurement Frequency1.0±0.1kHz
Capacitance Measurement Voltage0.5V±0.1V(rms) for [NFM15PC474/105/435]
Withstanding Voltage TestRated Voltage x 300% for 1 to 5 s
Bending StrengthDeflection 1.0 mmSoldered on glass-epoxy substrate (100×40×0.8mm)
Drop TestHeight 1mDropped on concrete or steel board, Free fall, 3 directions
Bonding StrengthApplying Force (F): 5 NSoldered on glass-epoxy substrate, Applying Time: 10 s
Vibration TestTotal amplitude 3.0 mm or Acceleration amplitude 196m/s² whichever is smaller.Soldered on glass-epoxy substrate, Oscillation Frequency: 10 to 2000 to 10Hz for 20 minute, 2 hours in each of 3 mutually perpendicular directions.
Packaging Unit10000 pcs./Reel (PAPER Tape)
2410121928_muRata-NFM15PC105R0G3D_C162671.pdf
Quality Large Current Chip Multilayer Ceramic Capacitor muRata NFM15PC105R0G3D 1uF DC4V 0402 Package Low ESL for sale
Large Current Chip Multilayer Ceramic Capacitor muRata NFM15PC105R0G3D 1uF DC4V 0402 Package Low ESL Images