Low ESL Chip Multilayer Ceramic Capacitor Large Current muRata NFM15PC224R1A3D for Noise Suppression
Contact Now
Operating Temperature : -55℃~+85℃
Nominal Capacitance : 220nF
Voltage Rating : 10V
Tolerance : ±20%
DC Resistance(DCR) : 30mΩ
Current Rating : 2A
Description : 220nF ±20% 30mΩ 0402 Feed Through Capacitors RoHS
Mfr. Part # : NFM15PC224R1A3D
Model Number : NFM15PC224R1A3D
Package : 0402
  • Brand: MURATA
  • Product Type: Large Current 3 Terminals Low ESL Chip Multilayer Ceramic Capacitors (EMIFIL)
  • Packaging: 180mm Reel PAPER W8P2, 10000 pcs./Reel
Technical Specifications
ItemSpecificationTest Method
Nominal Capacitance0.22 uFFrequency : 1.00.1kHz (Cap.) Voltage : 1V0.2V(rms)
Capacitance Tolerance20 %-
DC Rated Voltage10 V-
Rated Current (DC)2A-
DC Resistance30mmax.Measured with 100mA max.
Insulation Resistance1000Mmin.Rated Voltage Time : 2 minutes max.
Operating Temp. Range-55 to 85 C-
Storage Temp. Range-55 to 85 C-
Withstanding VoltageRated Voltage x 300% (1 to 5 s)Charge Current : 50 mA max. Products shall not be damaged.
Dimensions (L x W)1.00.1 x 0.50.2 mm-
Dimensions (T)0.40.1 mm-
Dimensions (e)0.170.1 mm-
Dimensions (g)0.1 min.-
Dimensions (D)0.350.1 mm-
Dimensions (f)0.150.1 mm-
AppearanceNo defects or abnormalities.Visual inspection.
SolderabilityElectrodes shall be at least 90% covered with new solder coating. Products shall be no failure after tested.Flux : Ethanol solution of rosin, 25(wt)% Pre-heat : 15010C, 60 to 90s Solder : Sn-3.0Ag-0.5Cu Solder Temperature : 240 3C Immersion Time : 31 s Immersion and emersion rates : 25mm / s
Resistance to soldering heatAppearance No damaged Cap. Change Within 7.5% DC Resistance 0.05max.Flux : Ethanol solution of rosin, 25(wt)% Pre-heat : 15010C, 60 to 90s Solder : Sn-3.0Ag-0.5Cu Solder Temperature : 270 5C Immersion Time : 10 1 s Immersion and emersion rates : 25mm / s Initial values : measured after heat treatment (150+0 / -10 C,1hour) and exposure in the room condition for 484 hours. Then measured after exposure in the room condition for 484 hours.
Bending StrengthAppearance No damaged Cap. Change Within 7.5% I.R. Meet the initial rated value. DC Resistance 0.05 max.It shall be soldered on the glass-epoxy substrate (100400.8mm). Deflection : 1.0 mm Keeping Time : 5 s
VibrationAppearance No damaged Cap. Change Within 12.5% I.R. Meet the initial rated value. DC Resistance 0.05 max.It shall be soldered on the glass-epoxy substrate. Oscillation Frequency : 10 to 2000 to 10Hz for 20 minute. Total amplitude 3.0 mm or Acceleration amplitude 196m/s2 whichever is smaller. Time : A period of 2 hours in each of 3 mutually perpendicular directions. (Total 6 hours) Preconditioning : Heat treatment (150+0 / -10 C,1hour)
Heat LifeAppearance No damaged Cap. Change Within 12.5% I.R. 473,104 224,474 105M min. 105 25M min. 435 5M min. DC Resistance 0.05max.Temperature : Maximum Operating Temperature 2 C Test Voltage : Rated Voltage x 150% Charge Current : 50 mA max. Time : 1000+48 / -0 hours Initial values: measured after heat treatment (150+0 / -10C ,1hour) and exposure in the room condition for 484 hours. Then measured after exposure in the room condition for 484 hours. If its doubt, the mesuring has to be done after 1 hours curing at 150+0 / -10C and 484 hours storage.