High reliability multilayer ceramic capacitor muRata NFM3DCC102R1H3L for EMI filtering applications
Contact Now
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Nominal Capacitance : 1nF
Voltage Rating : 50V
Tolerance : -20%~+50%
DC Resistance(DCR) : 300mΩ
Current Rating : 300mA
Description : 1nF -20%~+50% 300mΩ 1205 Feed Through Capacitors RoHS
Mfr. Part # : NFM3DCC102R1H3L
Model Number : NFM3DCC102R1H3L
Package : 1205
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: MURATA
  • Series: NFM3D
  • Package Reference: 3212M(1205)
  • Origin: Not specified
  • Material: Ceramic
  • Color: Not specified
  • Certifications: Not specified
Technical Specifications
NFM3DCC102R1H3_1000pF+50/-20%DC 50V0.3A300m-55 to 1253.2 x 1.25 x 0.7 mm180mm Reel Plastic Tape (W8P4)4000 pcs./Reel