3 Terminals Low ESL Large Current Capacitor muRata NFM15PC473C1C3D Multilayer Ceramic for Electronic
Contact Now
Nominal Capacitance : 47nF
Operating Temperature : -55℃~+105℃
Voltage Rating : 16V
Tolerance : ±20%
DC Resistance(DCR) : 40mΩ
Current Rating : 1A
Description : 47nF ±20% 40mΩ SMD-4P,1x0.5mm Feed Through Capacitors RoHS
Mfr. Part # : NFM15PC473C1C3D
Model Number : NFM15PC473C1C3D
Package : SMD-4P,1x0.5mm
  • Brand: MURATA
  • Part Number System: NFM15PC473C1C3
Technical Specifications
ItemSpecificationTest Method
Capacitance Tolerance20 %Shown in Rated value.
DC Rated VoltageDC 16 VShown in Rated value.
Rated Current (mA)1A(DC)Shown in Rated value.
DC Resistance40mmax.Measured with 100mA max.
Insulation Resistance1000Mmin.JEMCPS-02208C
Operating /Storage Temp. Range-55 to 85 C / -55 to 85 CShown in Rated value. Includes self-heating
Dimensions (L x W x T)1.00.1 x 0.50.2 x 0.40.1 mmUsing calipers.
Packaging CodeC1C3Packaging Unit (7)
Packaging180mm Reel PAPER W8P2 10000 pcs./ReelPackaging Unit (7)
AppearanceNo defects or abnormalities.Visual inspection.
Bending StrengthAppearance No damaged, Cap. Change Within 7.5%, I.R. Meet the initial rated value.Deflection : 1.0 mm
VibrationAppearance No damaged, Cap. Change Within 7.5%, I.R. Meet the initial rated value.Oscillation Frequency : 10 to 2000 to 10Hz for 20 minute. Total amplitude 3.0 mm or Acceleration amplitude 196m/s2 whichever is smaller.