Compact 3 Terminal Capacitor muRata DSS1NB32A103Q55B with 10000pF Capacitance and 100Vdc Rated Voltage
Contact Now
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Nominal Capacitance : 10nF
Tolerance : ±10%
Current Rating : 6A
Description : 10nF ±10% Through Hole Feed Through Capacitors RoHS
Mfr. Part # : DSS1NB32A103Q55B
Model Number : DSS1NB32A103Q55B
Package : Through Hole
Contact Now
Murata DSS1NB32A103Q55# - 3 Terminal Capacitor
The DSS1 series is a compact, high-performance lead-type 3-terminal capacitor designed for 2.54mm pitch mounting. Its three-terminal structure provides excellent high-frequency performance, and a wide capacitance variation allows for flexible selection to address various noise frequencies. This capacitor is suitable for high-speed mounting with automatic insertion machines.
Product Attributes
  • Brand: Murata
  • Product Series: DSS1
  • Part Number: DSS1NB32A103Q55#
  • Package Specification Code: #
Technical Specifications
Specification Value
Capacitance 10000pF
Capacitance Tolerance 10%
Rated Voltage 100Vdc
Withstanding Voltage 250Vdc
Rated Current 6A
Insulation Resistance (min.) 1000M
Operating Temperature Range -40 to 85
Lead Length 8.5mm max.
Width 3.5mm max.
Thickness 7.5mm max.
Mass (typ.) 0.45g
Number of Circuit 1
Structure/Shape Small type beads inside(straight)
Packaging Information Bulk(Bag)
Minimum Order Quantity 250
2409301933_muRata-DSS1NB32A103Q55B_C161097.pdf
Quality Compact 3 Terminal Capacitor muRata DSS1NB32A103Q55B with 10000pF Capacitance and 100Vdc Rated Voltage for sale
Compact 3 Terminal Capacitor muRata DSS1NB32A103Q55B with 10000pF Capacitance and 100Vdc Rated Voltage Images