Contact Now
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Nominal Capacitance : 220nF
Voltage Rating : 16V
Tolerance : ±20%
DC Resistance(DCR) : 30mΩ
Current Rating : 2A
Description : 220nF ±20% 30mΩ SMD-4P,2x1.2mm Feed Through Capacitors RoHS
Mfr. Part # : NFM21PC224R1C3D
Model Number : NFM21PC224R1C3D
Package : SMD-4P,2x1.2mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: MURATA
  • Packaging: 8mm-wide paper tape, 4000 pcs./Reel
  • Material: Multilayer Ceramic
Technical Specifications
ItemSpecificationTest Method
Nominal Capacitance0.22 uF
Capacitance Tolerance±20 %
DC Rated VoltageDC 16 V
Rated Current (DC)2A
DC Resistance30mΩmax.Measured with 100mA max.
Insulation Resistance1000MΩmin.
Operating Temperature Range-55 to 125 °C
Storage Temperature Range-55 to 125 °C
Dimensions (L x W x T)2.0±0.2 x 1.25±0.1 x 0.85±0.1 mm
Dimensions (e.g., j, d, g)j: 0.25±0.2, d: 0.3±0.2, g: 0.4±0.2 mm
Capacitance MeasurementFrequency: 1.0±0.1kHz, Voltage: 1±0.2V(rms)
Withstanding VoltageRated Voltage x 300% for 1 to 5 sCharge Current: 50 mA max.
AppearanceNo defects or abnormalities.Visual inspection.
Dimensions CheckWithin specified dimensions.Using calipers.
Bending StrengthNo damaged, Cap. Change Within ±7.5%, DC Resistance 0.05Ωmax.Soldered on glass-epoxy substrate (100x40x1.0mm), Deflection: 2 mm, Keeping Time: 30 s
VibrationNo damaged, Capacitance Meet the initial rated value.Soldered on glass-epoxy substrate, Oscillation Frequency: 10 to 55 to 10Hz for 1 minute, Double Amplitude: 1.5 mm
Temperature CyclingAppearance No damaged, Cap. Change Within ±12.5%, I.R. 50Ω·F min., DC Resistance 0.05Ωmax.1 Cycle: Min Op Temp +0/-3°C (30+3/-0 min), Room Temp (within 3 min), Max Op Temp +3/-0°C (30+3/-0 min), Room Temp (within 3 min). Total 10 cycles.
HumidityAppearance No damaged, Cap. Change Within ±12.5%, I.R. 50Ω·F min., DC Resistance 0.05Ωmax.Temperature: 40±2°C, Humidity: 90 to 95%(RH), Time: 500+24/-0 hours
Heat LifeAppearance No damaged, Cap. Change Within ±12.5%, I.R. 50Ω·F min., DC Resistance 0.05Ωmax.Temperature: Maximum Operating Temperature ± 2 °C, Test Voltage: Rated Voltage x 200%, Time: 1000+48/-0 hours
Packaging Unit4000 pcs./Reel
Pull Strength of Top Tape and Bottom Tape5N min.
Peeling off force of top tape0.1N to 0.6N (minimum value is typical)Speed of Peeling off: 300 mm / min