Electronic component muRata NFM18CC102R1C3D capacitor 1000pF 16Vdc designed for circuit performance
Contact Now
Operating Temperature : -55℃~+125℃
Nominal Capacitance : 1nF
Voltage Rating : 16V
Tolerance : ±20%
DC Resistance(DCR) : 300mΩ
Current Rating : 600mA
Description : 1nF ±20% 300mΩ SMD-3P,1.6x0.8mm Feed Through Capacitors RoHS
Mfr. Part # : NFM18CC102R1C3D
Model Number : NFM18CC102R1C3D
Package : SMD-3P,1.6x0.8mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Murata
  • Origin: Downloaded from Murata Manufacturing Co., Ltd. website
Technical Specifications
NFM18CC102R1C3#1.6 0.1mm x 0.8 0.1mm x 0.6 0.1mm0.250.1mm x 0.40.1mm x 0.20.1mm0.2mm min.1000pF 20%16Vdc-55 to 125600mA300m180mm paper tape40004.3mg (per piece)
NFM18CC102R1C3D1.6 0.1mm x 0.8 0.1mm x 0.6 0.1mm0.250.1mm x 0.40.1mm x 0.20.1mm0.2mm min.1000pF 20%16Vdc-55 to 125600mA300m180mm reel115g4.3mg (per piece)
1810241720_muRata-NFM18CC102R1C3D_C91138.pdf
Quality Electronic component muRata NFM18CC102R1C3D capacitor 1000pF 16Vdc designed for circuit performance for sale
Electronic component muRata NFM18CC102R1C3D capacitor 1000pF 16Vdc designed for circuit performance Images