AC feedthrough capacitor TE Schaffner FN7512-63-M6 suitable for filtering and electronic equipment
Contact Now
Nominal Capacitance : 100nF
Operating Temperature : -40℃~+100℃
Voltage Rating : 1kV
Tolerance : ±20%
DC Resistance(DCR) : 0.3mΩ
Current Rating : 63A
Description : 100nF ±20% 0.3mΩ Through Hole Feed Through Capacitors RoHS
Mfr. Part # : FN7512-63-M6
Model Number : FN7512-63-M6
Package : Through Hole
Contact Now
Product Overview
The FN751X AC Feedthrough Capacitor series offers high insertion loss across a broad frequency range, from tens of kHz to GHz. Its construction provides superior suppression performance compared to conventional two-wire capacitors. Designed for robust operation, these capacitors are approved for up to 300 VAC 50/60 Hz and feature a self-healing dielectric, low internal inductance, and high self-resonant frequency. They are ideal for power line filtering, increasing system security, and various electronic equipment applications.