Contact Now
  • 1
Nominal Capacitance : 100nF
Operating Temperature : -40℃~+100℃
Voltage Rating : 1kV
Tolerance : ±20%
DC Resistance(DCR) : 0.92mΩ
Current Rating : 16A
Description : 100nF ±20% 0.92mΩ Through Hole Feed Through Capacitors RoHS
Mfr. Part # : FN7612-16-M4
Model Number : FN7612-16-M4
Package : Through Hole
Contact Now
Product Overview
The FN761X series are AC feedthrough filters designed for high EMI suppression across a broad frequency range, offering a higher level of performance than feedthrough capacitors of the same current rating. They are ideal for applications with low source impedance, providing through-bulkhead mounting with anti-twist protection. Available in various current ratings and performance levels, these filters are approved for up to 300 VAC 50/60 Hz operation.
Product Attributes
  • Brand: Schaffner
  • Certifications: IEC/EN 60939, UL
  • Capacitor Class: Y2
Technical Specifications
FN761X Series10 to 63300 VAC, 50/60 Hz (ENEC)
250 VAC, 50/60 Hz (UL)
1000 VDC max
10 to 15070 to 186-40 to +100UL 94 V-0>494,000 h to >675,000 h
Feedthrough Selector Table
ModelRated Current @ 60C [A]Leakage Current @ 250 VAC/50 Hz [mA]Capacitance @ 10 kHz [nF]Inductance [nH]DC Resistance @ 25C [m]Weight [g]