High reliability DC feedthrough capacitor TE Schaffner FN7560-10-M3 rated 130 VDC 10 nF capacitance
Contact Now
Operating Temperature : -40℃~+100℃
Nominal Capacitance : 10nF
Voltage Rating : 650V
Tolerance : ±20%
DC Resistance(DCR) : 0.8mΩ
Current Rating : 10A
Description : 10nF ±20% 0.8mΩ Screw Terminals Feed Through Capacitors RoHS
Mfr. Part # : FN7560-10-M3
Model Number : FN7560-10-M3
Package : Screw Terminals
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Schaffner
  • Certifications: EN/IEC 60384-14, UL, ENEC, Class Y4
  • Origin: Switzerland (Headquarters)
Technical Specifications
FN 7560-10-M310100.815130 VDC / 130 VAC2.5 kV<0.33 F, R >1500 M-40C to +100CUL 94 V-2 or better>1,400,000 hours (<200 A)