MICROCHIP DSC612PI3A010K ultra small MEMS clock generator with two configurable LVCMOS output clocks
Contact Now
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Output Frequency(Max) : 100MHz
Number of Outputs : 2
Voltage - Supply : 1.71V~3.63V
Description : 100MHz 2 VFLGA-6 Pin Configurable/Selectable Oscillators RoHS
Mfr. Part # : DSC612PI3A-010K
Model Number : DSC612PI3A-010K
Package : VFLGA-6
Contact Now
Product Overview
The DSC612 is a MEMS-based, crystal-less clock generator family offering an ultra-small footprint and low power consumption. It eliminates the need for external crystals or reference clocks, enhancing reliability and accelerating product development. The DSC612 generates up to two independent LVCMOS output clocks, each configurable from 2 kHz to 100 MHz. It features Microchips PureSilicon MEMS technology for low jitter and high stability across a wide range of supply voltages and temperatures. The device includes control inputs for output enable/disable, standby, sleep, spread spectrum enable, and frequency select. Available in compact VFLGA packages, it is ideal for low power, portable, consumer, and industrial applications.
Product Attributes
  • Brand: Microchip Technology Inc.
  • Certifications: AEC-Q100 Available (Automotive Option)
  • Compliance: Lead-Free and RoHS-Compliant
  • Technology: MEMS-Based, PureSilicon MEMS
  • Package Sizes: 1.6 mm x 1.2 mm, 2.0 mm x 1.6 mm, 2.5 mm x 2.0 mm
Technical Specifications
ParameterSymbolMin.Typ.Max.UnitsConditions
Supply VoltageVDD1.713.63VNote 1
Active Supply CurrentIDD56mAfCLK1 = 27 MHz, fCLK2 = 25 MHz, VDD = 1.8V, No Load
Active Supply Current (Sleep Mode, 1 PLL Off)IDDSL3mACLK2 = SLEEP, fCLK1 = 25 MHz, VDD = 1.8V, No Load
Active Supply Current (32.768 kHz Output Only)IDD32k1.4mACLK2 = SLEEP, fCLK1 = 32.768 kHz, VDD = 1.8V, No Load
Standby Supply CurrentISTDBY1.0AVDD = 1.8V/2.5V; Excludes input pull-up current.
Standby Supply CurrentISTDBY1.5AVDD = 3.3V; Excludes input pull-up current.
Frequency Stabilityf20ppmAll temperature ranges
Frequency Stabilityf25ppmAll temperature ranges
Frequency Stabilityf50ppmAll temperature ranges
Agingf5ppm1st year @ +25C
Agingf1Per year after the first year
Startup TimetSU1.5msFrom 90% VDD to valid clock output, T = +25C
Input Logic HighVIH0.7 x VDDVInput waveform must be monotonic with rise/fall time < 10 ms.
Input Logic LowVIL0.3 x VDDVInput waveform must be monotonic with rise/fall time < 10 ms.
Output Disable TimetDA200 + 2 PeriodsnsNote 5
Output Enable TimetEN1.0sNote 6
Output Logic HighVOHY0.8 x VDDVI = 6 mA (high drive) or I = 3 mA (standard drive)
Output Logic LowVOLY0.2 x VDDVI = 6 mA (high drive) or I = 3 mA (standard drive)
Output Transition Time, Rise Time/Fall Time (Standard Drive)tRY1/tFY11.22.0nsCL = 10 pF, VDD = 1.8V; 20% - 80%
Output Transition Time, Rise Time/Fall Time (Standard Drive)tRY1/tFY10.61.2nsCL = 10 pF, VDD = 2.5V/3.3V; 20% - 80%
Output Transition Time, Rise Time/Fall Time (High Drive)tRY2/tFY21.01.5nsCL = 15 pF, VDD = 1.8V; 20% - 80%
Output Transition Time, Rise Time/Fall Time (High Drive)tRY2/tFY20.51.0nsCL = 15 pF, VDD = 2.5V/3.3V; 20% - 80%
Output Frequency Rangef00.002100MHz
Output Duty CycleSYM4555%
Period Jitter, RMSJPER17psfCLK1 = 24 MHz, fCLK2 = 27 MHz, VDD = 1.8V
Period Jitter, RMSJPER14psfCLK1 = 24 MHz, fCLK2 = 27 MHz, VDD = 3.3V
Period Jitter, RMSJPER9psfCLK1 = 27 MHz, fCLK2 = 27 MHz or 32.768 kHz, VDD = 3.3V
Period Jitter, Peak-to-PeakJPER120psfCLK1 = 24 MHz, fCLK2 = 27 MHz, VDD = 1.8V
Period Jitter, Peak-to-PeakJPER100psfCLK1 = 24 MHz, fCLK2 = 27 MHz, VDD = 3.3V
Period Jitter, Peak-to-PeakJPER80psfCLK1 = 27 MHz, fCLK2 = 27 MHz or 32.768 kHz, VDD = 3.3V
Cycle-to-Cycle Jitter (peak)JCy-Cy105psfCLK1 = 24 MHz, fCLK2 = 27 MHz, VDD = 1.8V
Cycle-to-Cycle Jitter (peak)JCy-Cy90psfCLK1 = 24 MHz, fCLK2 = 27 MHz, VDD = 3.3V
Cycle-to-Cycle Jitter (peak)JCy-Cy70psfCLK1 = 27 MHz, fCLK2 = 27 MHz or 32.768 kHz, VDD = 3.3V