HenryTech HT-BFCN-3115 LTCC bandpass filter designed for harmonic rejection and RF signal filtering
Contact Now
Filter Type : Bandpass
Impedance : 50Ω
Insertion Loss : 1.7dB
Description : Bandpass 1.7dB SMD-4P,3.2x1.6mm RF Filters RoHS
Mfr. Part # : HT-BFCN-3115+
Model Number : HT-BFCN-3115+
Package : SMD-4P,3.2x1.6mm
Contact Now
Product Overview
The HT-BFCN-3115+ is a high-performance bandpass filter designed for harmonic rejection in transmitters and receivers. It features excellent power handling, small size, temperature stability, and LTCC construction, offering good moisture and corrosion resistance for high reliability. This filter operates within a center frequency of 3115 MHz, with a passband from 2720 to 3570 MHz.
Product Attributes
  • Brand: HenryTech
  • Material: LTCC
  • Origin: Chengdu, China
Technical Specifications
Center Frequency3115-3115-MHz------
Pass Band Insertion Loss2720-3570-1.72.0dBRF IN 1, RF OUT 3A 3.20, B 1.60, C 0.95, D 0.51, E 0.81, F 0.23, G 4.29, H 2.21, J 0.61, K 3.10, L 0.61, M 2.21, N 0.30, P 1.82.0:1---
Stop Band, Insertion LossDC-1850-2026dB---DC-1850--
Upper VSWR4300-8160-20-:1----4300-8160-
Stop Band, Insertion Loss4300-8160-2023dB-----4300-8160
Maximum RatingsOperating Temperature-55-100C------
Maximum RatingsStorage Temperature-55-100C------
Maximum RatingsRF Power Input*--1.5W------
*Passband rating, derate linearly to 0.25W at 100C ambient. Permanent damage may occur if any of these limits are exceeded.