Temperature Stable HenryTech HT-LFCN-5000 Low Pass Filter with Excellent Power Handling Capabilities
Contact Now
Cut-Off Frequency : 5.61GHz
Filter Type : Low Pass
Impedance : 50Ω
Insertion Loss : 1.3dB
Description : Low Pass 1.3dB SMD RF Filters RoHS
Mfr. Part # : HT-LFCN-5000+
Model Number : HT-LFCN-5000+
Package : SMD
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: HenryTech
  • Material: LTCC (Low Temperature Co-fired Ceramic)
  • Origin: Chengdu, China
Technical Specifications
ParameterF# Frequency(MHz)Min.Typ.Max.UnitFeatures
Pass Band Cut-OffF2 (5610)3.0dB
VSWRDC-F1 (DC-5000)1.6:1
Stop Band Rejection LossF4-F5 (7050)30dB
Stop Band Rejection LossF6 (18000)20dB
VSWRF3-F6 (18000)20:1
Maximum Ratings
ParameterValueUnitNotes
Operating Temperature-55 to 100C
Storage Temperature-55 to 100C
RF Power Input9Wmax. at 25C, Passband rating, derate linearly to 3W at 100 ambient. Permanent damage may occur if any of these limits are exceeded.