HenryTech HT LFCN 4400 Plus Low Pass Filter Designed for Harmonic Rejection in VHF UHF Communication
Contact Now
Cut-Off Frequency : 5.29GHz
Filter Type : Low Pass
Impedance : 50Ω
Insertion Loss : 0.8dB
Description : Low Pass 0.8dB SMD-4P,3.2x1.6mm RF Filters RoHS
Mfr. Part # : HT-LFCN-4400+
Model Number : HT-LFCN-4400+
Package : SMD-4P,3.2x1.6mm
Contact Now
Product Overview
The HT-LFCN-4400+ is a low-pass filter designed for 50 DC to 4400 MHz applications. It offers excellent power handling, a small size, and is constructed using LTCC technology for temperature stability, moisture resistance, and corrosion resistance. This filter is ideal for harmonic rejection in VHF/UHF transmitters/receivers, mobile communication base stations, and laboratory use.
Product Attributes
  • Brand: HenryTech
  • Material: LTCC (Low Temperature Co-fired Ceramic)
  • Origin: Chengdu, China
Technical Specifications
ParameterFrequency (MHz)Min.Typ.Max.UnitNotes
Insertion LossDC-F1 (DC-4400)-0.81.0dBPassband
VSWRDC-F1 (DC-4400)-1.21.5:1Pass Band
Stop Band RejectionF3 (6700)20--dB
Stop Band RejectionF4-F5 (6280-9800)2530-dB
Stop Band RejectionF6 (9800-13000)1523-dB
Stop Band RejectionF3-F6 (6700-13000)-20-dB
Pass Band Cut-OffF2 (5290)--3.0dB
RF Power InputMax. at 25C--10WPassband rating, derate linearly to 3.5W at 100C ambient.