High Capacitance Density Motor Run Capacitor KEMET C276CCF5140LG0J Suitable for 50 Hz and 60 Hz Motors
Contact Now
Capacitance : 14uF
Operating Temperature : -25℃~+85℃
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 470V
Description : 14uF -25℃~+85℃ ±5% 470V Motor Start, Motor Run Capacitors (AC) RoHS
Mfr. Part # : C276CCF5140LG0J
Model Number : C276CCF5140LG0J
Contact Now
KEMET C27 Motor Run Capacitors
The KEMET C27 is a cylindrical, plastic can-type metallized polypropylene film capacitor designed for motor run applications. It features a self-healing dielectric, IMQ and UL810 approved construction, and is rated for 50 Hz and 60 Hz frequencies. Offering high capacitance density, it is suitable for S0 safety class motor run applications.
Product Attributes
  • Brand: KEMET
  • Origin: USA
  • Material: Metallized Polypropylene Film, Plastic Can (Polypropylene with self-extinguishing features V2/UL 94), Noryl (VI/UL 94 for diameters > 50 mm), Nylon PA66 (V0 for Disk Faston), PC-A (V0 for Cable)