Contact Now
  • 1
Capacitance : 16uF
Operating Temperature : -25℃~+85℃
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 470V
Description : 16uF -25℃~+85℃ ±5% 470V Motor Start, Motor Run Capacitors (AC) RoHS
Mfr. Part # : C276CCF5160LF0J
Model Number : C276CCF5160LF0J
Contact Now
KEMET C27 Motor Run Capacitors
The KEMET C27 is a cylindrical, plastic can-type, metallized polypropylene film capacitor designed for motor run applications. It features a self-healing dielectric, IMQ and UL810 approved construction, and is rated for 50 Hz and 60 Hz frequencies. Offering high capacitance density, it is suitable for safety class S0 applications.