Contact Now
  • 1
Capacitance : 12uF
Operating Temperature : -25℃~+85℃
Tolerance : ±5%
Voltage Rating : 470V
Description : 12uF -25℃~+85℃ ±5% 470V Motor Start, Motor Run Capacitors (AC) RoHS
Mfr. Part # : C276CCB5120AF0J
Model Number : C276CCB5120AF0J
Contact Now
KEMET C27 Motor Run Capacitors
The KEMET C27 is a cylindrical plastic can-type motor run capacitor featuring a metallized polypropylene film dielectric. Designed for continuous operation, it offers self-healing properties, high capacitance density, and is available with faston, plastic deck, or cable terminals. It is IMQ and UL810 approved (construction only) and rated for 50 Hz and 60 Hz frequencies. Typical applications include motor run safety class S0.
Product Attributes
  • Brand: KEMET
  • Origin: USA
  • Material: Metallized Polypropylene Film, Polypropylene Can with self-extinguishing features (V2 UL 94), Noryl for diameters > 50 mm (VI UL 94), Faston terminals: Nylon PA66 (V0 UL 94), Cable execution: PC-A (V0 UL 94) or Noryl PPO (VI UL 94) for diameters > 40 mm
  • Filling Resin: Polyurethane
  • Certifications: IMQ and UL810 approved (construction only)
Technical Specifications
C27 4 A C 2 4100 AA 5 J C27 30,000/420 (Class A) or 10,000/470 (Class B) 4A Standard Faston 4100 (4.1 F) Standard 5% 470 50-60 -25 to +85 20 25 x 56.5
C27 4 A C 2 4700 AA 5 J C27 30,000/420 (Class A) or 10,000/470 (Class B) 4A Standard Faston 4700 (4.7 F) Standard 5% 470 50-60 -25 to +85 20 30 x 56.5
C27 4 A C 2 6000 AA 5 J C27 30,000/420 (Class A) or 10,000/470 (Class B) 4A Standard Faston 6000 (6.0 F) Standard 5% 470 50-60 -25 to +85 20 35 x 56.5
C27 4 A C 2 8000 AA 5 J C27 30,000/420 (Class A) or 10,000/470 (Class B) 4A Standard Faston 8000 (8.0 F) Standard 5% 470 50-60 -25 to +85 20 35 x 56.5
C27 4 A C 2 10000 AA 5 J C27 30,000/420 (Class A) or 10,000/470 (Class B) 4A Standard Faston 10000 (10.0 F) Standard 5% 470 50-60 -25 to +85 20 35 x 73.5
C27 4 A C 2 16000 AA 5 J C27 30,000/420 (Class A) or 10,000/470 (Class B) 4A Standard Faston 16000 (16.0 F) Standard 5% 470 50-60 -25 to +85 20 40 x 73.5
C27 4 A C 3 4100 AA 5 J C27 30,000/420 (Class A) or 10,000/470 (Class B) 4A Double Faston 4100 (4.1 F) Standard 5% 470 50-60 -25 to +85 20 25 x 56.5
C27 4 A C 3 10000 AA 5 J C27 30,000/420 (Class A) or 10,000/470 (Class B) 4A Double Faston 10000 (10.0 F) Standard 5% 470 50-60 -25 to +85 20 35 x 73.5
C27 4 A C 3 25000 AA 5 J C27 30,000/420 (Class A) or 10,000/470 (Class B) 4A Double Faston 25000 (25.0 F) Standard 5% 470 50-60 -25 to +85 20 45 x 93
C27 4 A C 3 40000 AA 5 J C27 30,000/420 (Class A) or 10,000/470 (Class B) 4A Double Faston 40000 (40.0 F) Standard 5% 470 50-60 -25 to +85 20 50 x 120
C27 4 A C 3 55000 AA 5 J C27 30,000/420 (Class A) or 10,000/470 (Class B) 4A Double Faston 55000 (55.0 F) Standard 5% 470 50-60 -25 to +85 20 55 x 120
C27 4 A C A 4100 AL 5 J C27 30,000/420 (Class A) or 10,000/470 (Class B) 4A Unipolar flexible cable (tinned end) 4100 (4.1 F) Standard 5% 470 50-60 -25 to +85 20 25 x 55
C27 4 A C A 6000 AL 5 J C27 30,000/420 (Class A) or 10,000/470 (Class B) 4A Unipolar flexible cable (tinned end) 6000 (6.0 F) Standard 5% 470 50-60 -25 to +85 20 35 x 55
C27 4 A C F 4100 LF 5 J C27 30,000/420 (Class A) or 10,000/470 (Class B) 4A Unsheathed bipolar cable (tinned end) 4100 (4.1 F) Standard 5% 470 50-60 -25 to +85 20 25 x 58.5
C27 4 A C F 10000 LF 5 J C27 30,000/420 (Class A) or 10,000/470 (Class B) 4A Unsheathed bipolar cable (tinned end) 10000 (10.0 F) Standard 5% 470 50-60 -25 to +85 20 35 x 71.5
C27 4 A C F 30000 LF 5 J C27 30,000/420 (Class A) or 10,000/470 (Class B) 4A Unsheathed bipolar cable (tinned end) 30000 (30.0 F) Standard 5% 470 50-60 -25 to +85 20 45 x 93
C27 6 C C 2 4150 AA 0 J C27 10,000/420 (Class B) or 3,000/470 (Class C) 6C Standard Faston 4150 (4.15 F) Standard 0 (Implied 5% from context) 470 50-60 -25 to +85 15 25 x 58
C27 6 C C 2 10000 AA 0 J C27 10,000/420 (Class B) or 3,000/470 (Class C) 6C Standard Faston 10000 (10.0 F) Standard 0 (Implied 5% from context) 470 50-60 -25 to +85 15 35 x 73.5
C27 7 L C 2 4100 AA 0 J C27 10,000/275 (Class C) or 1,000/425 (Class D) 7L Standard Faston 4100 (4.1 F) Standard 0 (Implied 5% from context) 275-470 50-60 -25 to +85 15 25 x 55