Mfr. Part # : CA55-H016M157TE080
Model Number : CA55-H016M157TE080
Package : CASE-H-7343-21(mm)
| Rated Voltage Range | 16VDC | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Capacitance (CR) | 150 20% F (at 255, 120Hz) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Dissipation Factor (tg) Max | 10% (at 255, 120Hz) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Equivalent Series Resistance (ESR) Max | 80 m (at 255, 100kHz) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Leakage Current (I0) | I0 0.1 CRUR or 5A, whichever is greater. Upper limit: 240A. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ripple Current (Irms) Max | 1521 mA (at 25/100kHz) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Case Codes & Dimensions |
| Product Coding | T = 100% Matte Tin Plating (Lead-free); ESR last 3 digits (m, E080=80m); DC Rated Voltage (e.g., 016=16Vdc); Capacitance Code (e.g., 157=150F); Tolerance (K=10%, M=20%); Model; Separator; Case Code. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Taping & Packing | Available in 180mm reels. Quantities per reel vary by case size (e.g., A, B1, B: 2000 pcs/reel; C: 500 pcs/reel). | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Test Conditions | Ambient temperature: 255, RH: 80%. Capacitance, loss, and ESR measured at 120Hz (2.0V bias), ESR at 100kHz. Leakage current measured after 5 min charging at rated voltage UR. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Soldering Conditions | Recommended: Reflow soldering SMT. Not recommended: Wave soldering, manual soldering. Reflow peak temperature (TP) 250, holding time at TP (0~-5) 5s. Manual soldering: Iron power 60W, temp 350, time 5s. | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||