Contact Now
Power(Watts) : 500mW
Resistance : 280mΩ
Type : Current Sense Resistor
Temperature Coefficient : ±500ppm/℃
Tolerance : ±1%
Description : 280mΩ ±1% 500mW Current Sense Resistor
Mfr. Part # : RBG-06MR280FT
Model Number : RBG-06MR280FT
Package : 1206
Contact Now
Product Description
Product Attributes
  • Certifications: RoHS Compliant, Halogen Free
Technical Specifications
Current Sensing Thick Film Chip Fixed Resistor 10m - 1000m 1/16W to 2W 1%, 2%, 3%, 5% 400, 500, 700, 800, 1000, 1500 0.45 x 0.30 (0402), 0.80 x 0.60 (0603), 1.05 x 0.95 (0805), 1.90 x 1.60 (1206), 2.00 x 2.50 (1210), 3.50 x 2.50 (2010), 4.80 x 3.20 (2512) 0.41 to 2.85
Thick Film Resistor R003~R200 1/16W to 2W 1%, 2%, 3%, 5% 400, 500, 700, 800, 1000, 1500 0.45 x 0.30 (0402), 0.80 x 0.60 (0603), 1.05 x 0.95 (0805), 1.90 x 1.60 (1206), 2.00 x 2.50 (1210), 3.50 x 2.50 (2010), 4.80 x 3.20 (2512) 0.41 to 2.85
Metal Foil Resistor R002~R200 1/16W to 2W 1%, 2%, 3%, 5% 400, 500, 700, 800, 1000, 1500 0.45 x 0.30 (0402), 0.80 x 0.60 (0603), 1.05 x 0.95 (0805), 1.90 x 1.60 (1206), 2.00 x 2.50 (1210), 3.50 x 2.50 (2010), 4.80 x 3.20 (2512) 0.41 to 2.85
Test Item Standard (IEC60115-1) Specification
Solderability 4.17 Cover Min 95%
Resistance to Soldering Heat 4.18 (1.0%R+0.5m), No mechanical damage
Substrate Bending Test 4.33 (1.0%R+0.5m), No mechanical damage
Endurance at 70 4.25.1 (1.0%R+0.5m), No mechanical damage
Endurance at Upper Category Temperature 4.25.3 (1.0%R+0.5m), No mechanical damage
Insulation Resistance 4.6 1000M, No breakdown or flashover
Voltage Proof 4.7 No breakdown or flashover
Component Solvent Resistance 4.29 (1.0%R+0.5m), No mechanical damage
Max.Overload Voltage 4.32 0402/0603:100V; 0805:300V; 1206/1210/2010/2512:400V
Operation at Low Temperature 4.36 (1.0%R+0.5m), No mechanical damage
Shear Test 4.32 No mechanical damage
Short Time Overload 4.13 (1.0%R+0.5m), No mechanical damage
Damp Heat Steady State 4.24 (3.0%R+0.5m), No mechanical damage
Rapid Change of Temperature 4.19 (1.0%R+0.5m), No mechanical damage