Voltage regulation module current detecting resistors FH RBD-03UR620FT with halogen free materials
Contact Now
Power(Watts) : 100mW
Resistance : 620mΩ
Type : Current Sense Resistor
Temperature Coefficient : ±400ppm/℃
Tolerance : ±1%
Description : 620mΩ ±1% 100mW Current Sense Resistor
Mfr. Part # : RBD-03UR620FT
Model Number : RBD-03UR620FT
Package : 0603
Contact Now
Product Description
Product Attributes
  • Certifications: RoHS Compliant
Technical Specifications
0402 0.001 ~ 1 1/16W 700, 500, 400, 1500, 1000, 800 1, 2, 3, 5 1.00 x 0.50 x 0.25 1.98
0603 0.002 ~ 1 1/10W 700, 500, 400, 1500, 1000, 800 1, 2, 3, 5 1.60 x 0.80 x 0.30 3.16
0805 0.003 ~ 1 1/8W 700, 500, 400, 1500, 1000, 800 1, 2, 3, 5 2.00 x 1.25 x 0.40 3.54
1206 0.003 ~ 1 1/4W 700, 500, 400, 1500, 1000, 800 1, 2, 3, 5 3.20 x 1.60 x 0.50 5
1210 0.005 ~ 1 1/3W 700, 500, 400, 1500, 1000, 800 1, 2, 3, 5 3.20 x 2.50 x 0.50 5.77
2010 0.005 ~ 1 3/4W 700, 500, 400, 1500, 1000, 800 1, 2, 3, 5 5.00 x 2.50 x 0.60 8.66
2512 0.005 ~ 1 1W 700, 500, 400, 1500, 1000, 800 1, 2, 3, 5 6.40 x 3.20 x 0.60 10
Operating Temperature Range
-55C to 155C
Resistance Value Code
T.C.R. Code
400, 500, 700, 800, 1000, 1500 (ppm/C)
Resistance Tolerance Code
1%, 2%, 3%, 5%
Packaging Style Code
Tape & Reel
Product Code Examples
R200 F T M F RB 03
Dimensions (mm)
Type L W t b a
Specifications (IEC60115-1)
Item Test Methods Specification Result
Solderability IEC 60115-1 4.17 Lead-free solder bath at 2455C for 3s 0.3s. 95% coverage Min. N/A
Substrate Bending Test IEC 60115-1 4.33 0402, 0603, 0805: 5mm; 1206, 1210: 4mm; 2010, 2512: 2mm (Duration) 60s 5s. R (1.0%R+0.5m) No mechanical damage
T.C.R. IEC 60115-1 4.8 Within specified T.C.R. R (1.0%R+0.5m) No mechanical damage
Damp Heat Steady State IEC 60115-1 4.24 40C 2C, 93% 3%RH, 1000h. R (3.0%R+0.5m) No mechanical damage
Insulation Resistance IEC 60115-1 4.6 Apply DC 100V (15V for 0402/0603) between substrate and terminations for 1min. 1000M Min. No breakdown or flashover.
Voltage Proof IEC 60115-1 4.7 Apply max.overload voltage of AC RMS at a rate of approx. 100V/s between substrate and terminations for 60s 5s. Max.Overload Voltage (V): 0402, 0603: 100V; 0805: 300V; 1206, 1210, 2010, 2512: 400V. No mechanical damage.