Capacitor Cornell Dubilier Electronics MXH685K305N30 with Metallized Polypropylene Film Construction
Contact Now
Capacitance : 6.8uF
Operating Temperature : -40℃~+110℃
Ratings : X2
Voltage(AC) : 305V
Tolerance : ±10%
Description : 6.8uF -40℃~+110℃ X2 305V ±10% Through Hole,P=37.5mm Ceramic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : MXH685K305N30
Model Number : MXH685K305N30
Package : Through Hole,P=37.5mm
Contact Now
Product Overview
The CDE Cornell Dubilier MXH series capacitors are designed for harsh environmental conditions and are AEC-Q200 compliant. Constructed with metallized polypropylene film encapsulated in a flame-retardant plastic box (UL 94V-0), these capacitors offer high stability, a high operating temperature range, and self-healing properties. They are suitable for "across the line" class X2 and EMI/RFI suppression applications.