High Stability Capacitor Cornell Dubilier Electronics MXH106K305N32 Suitable For EMI RFI Suppression
Contact Now
Capacitance : 10uF
Operating Temperature : -40℃~+110℃
Ratings : X2
Voltage(AC) : 305V
Tolerance : ±10%
Description : 10uF -40℃~+110℃ X2 305V ±10% Through Hole,P=37.5mm Ceramic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : MXH106K305N32
Model Number : MXH106K305N32
Package : Through Hole,P=37.5mm
Contact Now
Product Overview
The MXH series capacitors are designed for harsh environmental conditions, featuring a metallized polypropylene film encapsulated in a self-extinguishing plastic box (UL 94V-0). These capacitors are AEC-Q200 compliant and suitable for "across the line" class X2 and EMI/RFI suppression applications. Key advantages include high stability of capacitance, high operating temperature up to 110 C, self-healing properties, and a flame-retardant construction.