Contact Now
Capacitance : 220nF
Operating Temperature : -40℃~+110℃
Ratings : X2
Voltage(AC) : 305V
Tolerance : ±10%
Description : 220nF -40℃~+110℃ X2 305V ±10% Through Hole,P=22.5mm Ceramic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : MXH224K305G11
Model Number : MXH224K305G11
Package : Through Hole,P=22.5mm
Contact Now
Product Overview
The MXH series capacitors are constructed with metallized polypropylene film encapsulated in a self-extinguishing plastic box, meeting UL 94V-0 requirements. Designed for harsh environmental conditions and compliant with AEC-Q200, these capacitors are suitable for "across the line" class X2 and EMI/RFI suppression applications. Key advantages include high stability of capacitance, a high operating temperature of 110 C, self-healing properties, and a flame-retardant construction.
Product Attributes
  • Brand: CDE Cornell Dubilier
  • Case Material: Plastic UL 94-0
  • Resin Material: Dry Resin UL 94-0
  • Terminal Material: Copper Clad Steel (Pitch 27.5mm), Tinned Copper Wire (Pitch 37.5mm)