EMI Suppression Capacitor Cornell Dubilier Electronics MXH224K305E14 with UL 60384 14 Certification
Contact Now
Capacitance : 220nF
Operating Temperature : -40℃~+110℃
Ratings : X2
Voltage(AC) : 305V
Tolerance : ±10%
Description : 220nF -40℃~+110℃ X2 305V ±10% Through Hole,P=15mm Ceramic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : MXH224K305E14
Model Number : MXH224K305E14
Package : Through Hole,P=15mm
Contact Now
Product Overview
The CDE Cornell Dubilier MXH series capacitors are designed for harsh environmental conditions and are AEC-Q200 compliant. Constructed with metallized polypropylene film encapsulated in a self-extinguishing plastic box (UL 94V-0), these capacitors offer high stability, a high operating temperature range, and self-healing properties. They are suitable for "across the line" class X2 applications, EMI, and RFI suppression.