Contact Now
Power(Watts) : 50W
Resistance : 0.025mΩ
Type : Shunt
Temperature Coefficient : ±200ppm/℃
Tolerance : ±5%
Description : 50W 0.025mΩ Shunt ±200ppm/℃ ±5% Through Hole Specialized Resistors RoHS
Mfr. Part # : CSM2F-8536-L025J32
Model Number : CSM2F-8536-L025J32
Package : Through Hole
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: Bourns
  • Series: CSM2F-8536
  • Certifications: RoHS compliant, AEC-Q200 compliant
  • Terminal Finishing: Fully Tinned Terminals
  • Resistive Element Plating: Plated Sense Pins
  • Moisture Sensitivity Level: 1
  • ESD Classification: Level 6 per AEC-Q200-002 ( 25,000 V air discharge)
Technical Specifications
Electrical Characteristics CSM2F-8536 with Sense Pins 25 / 50 W
50 / 50 W
100 / 50 W
-40 C ~ +170 C 200 ppm/C for 25
150 ppm/C for 50 and 100
< 50 ppm/C < 12 nH 5 %
Environmental Characteristics Test Condition DTR Max.
Thermal Shock -55 C to +150 C / 1000 cycles 0.5 %
High Temperature Exposure +170 C / 1000 hours 1.0 %
Low Temperature Storage -65 C / 24 hours 0.5 %
Biased Humidity Test +85 C, 85 % RH, 10 % bias, 1000 hours 0.5 %
Mechanical Shock 100 g, 6 milliseconds, 5 pulses 0.5 %
Vibration, High Frequency 10-2000 Hz in 1 minute, 3 directions, 12 hours 0.5 %
Load Life +125 C / 2000 hours at maximum current rating 1.0 %