| Sign In | Join Free | My infospaceinc.com |
|
Attenuation Value : 40dB@5MHz~1GHz
Number of Channels : 2
Operating Temperature : -40℃~+85℃
Voltage Rating : 150V
Current Rating : 10A
Filter Order : 5
ESD Protection : No
Description : 2 5 Through Hole,12x11mm EMI/RFI Filters (LC, RC Networks) RoHS
Mfr. Part # : BNX003-11
Model Number : BNX003-11
Package : Through Hole,12x11mm
The BNX series "EMIFIL" is a block-type noise filter designed for DC power circuits, offering high performance and reliability. It incorporates a through-type capacitor, monolithic chip capacitors, and a bead to achieve high insertion loss across a wide frequency range from 1MHz to 1GHz. This filter is effective against impulse noise such as electrostatic discharge and spike noise, with no connection routes in the current circuits ensuring dependable performance.
| Parameter | Value |
|---|---|
| Shape | Lead Length: 12.0mm ±0.5mm, Width: 11.0mm ±0.5mm, Thickness: 12.5mm max. |
| Rated Current | 10A |
| Operating Temperature Range | -40 to 85 |
| Mass (typ.) | 3.2g |
| Rated Voltage | 150Vdc |
| Withstanding Voltage | 375Vdc |
| Insulation Resistance (min.) | 100M |
| Insertion Loss | 5MHz to 1GHz: 40dB min. (Line impedance=50) |
Please be sure to read and comply with these "Precautions for use."
|
|
Noise filter muRata BNX003-11 for DC power circuits designed to reduce electrostatic discharge noise Images |