Contact Now
Type : Ceramic Resistor
Resistance : 4.7Ω
Power(Watts) : 2W
Temperature Coefficient : -1300ppm/℃~-500ppm/℃
Tolerance : ±10%
Operating Temperature : -40℃~+200℃
Description : Ceramic Resistor 4.7Ω 2W -1300ppm/℃~-500ppm/℃ ±10% Through Hole,D7xL19mm Through Hole Resistors RoHS
Mfr. Part # : PCF2CT631R4R7K
Model Number : PCF2CT631R4R7K
Package : Through Hole,D7xL19mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: KOA
  • Material: Ceramic
  • Coating: Flame retardant (Equivalent of UL94V0)
  • Certifications: EU RoHS compliant, AEC-Q200 Tested
  • Reliability: Higher reliability against disconnection compared to wirewound and film resistors
Technical Specifications
PCF1/2 0.5W 4.7 - 100K -500 ~ -1300 (3.3R<10)
-600 ~ -1500 (10R<100)
-700 ~ -1800 (100R<1k)
-900 ~ -1900 (1kR<100k)
-900 ~ -2000 (100kR<200k)
-900 ~ -2200 (200kR390k)
-40C to +200C +70C 200V 400V 10kV (4.7R<10k)
4kV (10kR<100k)
PCF1 1.0W 3.3 - 330K -500~-1300:3.3R<10
-600~-1500:10R<100
-700~-1800:100R<1k
-900~-1900:1kR<100k
-900~-2000:100kR<200k
-900~-2200:200kR390k
300V 600V 14kV (3.3R<30k)
7kV (30kR<390k)
PCF2 2.0W 4.7 - 100K -500~-1300:3.3R<10
400V 800V 20kV (3.3R<10k)
11kV (10kR<390k)
Performance Characteristic Requirement R ((% + 0.05)) Limit Typical Test Method
Resistance Within regulated to tolerance
Resistance T.C.R. +25C/-40C, +25C/+75C and +25C/+125C
Voltage Coefficient (Apply for over 1k) 0~-0.2%/V Rated voltage and rated voltage x 10%
Overload 2% 0.4% Rated voltage x 2.5 or maximum overload voltage for 5s, whichever less
Resistance to soldering heat 2% 0.8% 350C10C, 3.5s0.5s
Rapid change of temperature 2% 0.4% -40C (30 min.)/+85C (30 min.), 5 cycles
Moisture resistance 5% 0.6% 40C2C, 90%~95%RH, 1000 hours, 1.5h ON/0, 5h OFF cycles
Load life 5% 0.4% 70C2C, 1000h, 1.5h ON/0, 5h OFF cycles
PCF1/2 K: 10%
M: 20%
4.7 - 100K -500 ~ -1300: 3.3R<10
0.5W 10kV: 4.7R<10k
10kV: 10kR<33k
10kV: 33kR<100k
400V
PCF1 K: 10%
M: 20%
3.3 - 330K -500~-1300:3.3R<10
1.0W 14kV: 3.3R<30k
14kV: 30kR<390k
600V
PCF2 K: 10%
M: 20%
2.0W 20kV: 3.3R<10k
20kV: 10kR<390k
800V
Ordering Information Example: PCF 1 C R 103 K T631
PCF = Series
1 = Power Rating (1/2: 0.5W, 1: 1W, 2: 2W)
C = Termination Material (SnCu)
R = Packaging (Reel)
103 = Nominal Resistance (10 x 10^3 = 10k)
K = Tolerance (10%)