Non inductive bulk ceramic resistor KOA PCF2CT631R560K with flame retardant UL94V0 coating and RoHS
Contact Now
Type : Ceramic Resistor
Resistance : 56Ω
Power(Watts) : 2W
Temperature Coefficient : -1500ppm/℃~-600ppm/℃
Tolerance : ±10%
Operating Temperature : -40℃~+200℃
Description : Ceramic Resistor 56Ω 2W -1500ppm/℃~-600ppm/℃ ±10% Through Hole,D7xL19mm Through Hole Resistors RoHS
Mfr. Part # : PCF2CT631R560K
Model Number : PCF2CT631R560K
  • Brand: KOA
  • Resistor Type: Bulk Ceramic
  • Coating: Flame Retardant (UL94V0 Equivalent)
  • Inductance: Non-inductive
  • Compliance: EU RoHS, AEC-Q200 Tested
  • Reliability: Higher reliability against disconnection compared to wirewound and film resistors
Technical Specifications
PCF1/2 0.5W 4.7 - 100K -500 ~ -1300: 3.3R<10
-900 ~ -2200: 200kR390k
-40C to +200C +70C 200V 10kV: 4.7R<10k
14kV: 3.3R<30k
20kV: 3.3R<10k
400V
PCF1 1.0W 3.3 - 330K -500 ~ -1300: 3.3R<10
-900 ~ -2200: 200kR390k
-40C to +200C +70C 300V 10kV: 10kR<33k
14kV: 30kR<390k
20kV: 10kR<390k
600V
PCF2 2.0W 4.7 - 100K -700 ~ -1800: 100R<1k
-40C to +200C +70C 400V 10kV: 33kR<100k
4kV: 10kR<100k
7kV: 30kR<390k
11kV: 10kR<390k
800V
PCF1/2 1.18.118 (30.03.0) 1.50.118 (38.03.0) .276.039 (7.01.0) .031 (0.8) .437 (11.1)
PCF1 1.50.118 (38.03.0) .437 (11.1) .276.039 (7.01.0) .031 (0.8) .748 (19.0)
Performance Characteristic Requirement R ((% + 0.05)) Limit Typical Test Method
Resistance T.C.R. Within regulated to tolerance +25C/-40C, +25C/+75C and +25C/+125C
Voltage Coefficient (Apply for over 1k) 0~-0.2%/V Rated voltage and rated voltage x 10%
Overload 2% 0.4% Rated voltage x 2.5 or maximum overload voltage for 5s, whichever less
Resistance to soldering heat 2% 0.8% 350C10C, 3.5s0.5s
Rapid change of temperature 2% 0.4% -40C (30 min.)/+85C (30 min.), 5 cycles
Moisture resistance 5% 0.6% 40C2C, 90%~95%RH, 1000 hours, 1.5h ON/0, 5h OFF cycles
Load life 5% 0.4% 70C2C, 1000h, 1.5h ON/0, 5h OFF cycles
Ordering Information Structure Description
PCF Product Series
1/2, 1, 2 Power Rating (0.5W, 1W, 2W)
103 Nominal Resistance (e.g., 103 = 10k)
K, M Tolerance (10%, 20%)