Contact Now
Type : Ceramic Resistor
Resistance : 6.8kΩ
Power(Watts) : 2W
Temperature Coefficient : -1900ppm/℃~-900ppm/℃
Tolerance : ±10%
Operating Temperature : -40℃~+200℃
Description : Ceramic Resistor 6.8kΩ 2W -1900ppm/℃~-900ppm/℃ ±10% Through Hole,D7xL19mm Through Hole Resistors RoHS
Mfr. Part # : PCF2CT631R682K
Model Number : PCF2CT631R682K
  • Brand: KOA
  • Resistor Type: Bulk Ceramic
  • Coating: Flame Retardant (UL94V0 equivalent)
  • Certifications: EU RoHS compliant, AEC-Q200 Tested
  • Key Features: Anti-pulse surge, Non-inductive, High reliability against disconnection
Technical Specifications
PCF1/2 0.5W 4.7 - 100K 10% (K), 20% (M) -500 ~ -1300 (3.3R<10)
-900 ~ -2200 (200kR390k)
-40C to +200C 200 400 10kV (4.7R<10k)
14kV (3.3R<30k)
20kV (3.3R<10k)
30.03.0 x 11.1 x 0.8
PCF1 1.0W 3.3 - 330K 10% (K), 20% (M) -500~-1300:3.3R<10
-900~-2200:200kR390k
-40C to +200C 300 600 10kV (10kR<33k)
14kV (30kR<390k)
20kV (10kR<390k)
38.03.0 x 19.0 x 0.8
PCF2 2.0W 4.7 - 100K 10% (K), 20% (M) -700~-1800:100R<1k
-40C to +200C 400 800 10kV (33kR<100k)
7kV (30kR<390k)
11kV (10kR<390k)