non inductive ceramic resistor KOA PCF2CT631R680K with flame retardant coating and AEC Q200 testing
Contact Now
Type : Ceramic Resistor
Resistance : 68Ω
Power(Watts) : 2W
Temperature Coefficient : -1500ppm/℃~-600ppm/℃
Tolerance : ±10%
Operating Temperature : -40℃~+200℃
Description : Ceramic Resistor 68Ω 2W -1500ppm/℃~-600ppm/℃ ±10% Through Hole,D7xL19mm Through Hole Resistors RoHS
Mfr. Part # : PCF2CT631R680K
Model Number : PCF2CT631R680K
  • Brand: KOA
  • Origin: KOA original bulk ceramic resistors
  • Coating: Flame retardant (Equivalent of UL94V0)
  • Certifications: EU RoHS compliant, AEC-Q200 Tested
  • Disconnection Reliability: Higher compared to wirewound resistors and film resistors
  • Resistance Type: Non-inductive
Technical Specifications
PCF1/2 0.5W 4.7 - 100K -500 ~ -1300: 3.3R<10
-900 ~ -2200: 200kR390k
-40C to +200C +70C 200V 500V 10kV: 4.7R<10k
10kV: 10kR<33k
14kV: 3.3R<30k
20kV: 3.3R<10k
PCF1 1.0W 3.3 - 330K -500~-1300:3.3R<10
-900~-2200:200kR390k
300V 700V 10kV: 10kR<33k
14kV: 30kR<390k
20kV: 10kR<390k
PCF2 2.0W 4.7 - 100K -500~-1300:3.3R<10
400V 800V 14kV: 30kR<390k
7kV: 30kR<390k
11kV: 10kR<390k
20kV: 10kR<390k
Performance Characteristics Requirement R ((% + 0.05)) Limit Typical Test Method
Resistance T.C.R. Within regulated to tolerance +25C/-40C, +25C/+75C and +25C/+125C
Voltage Coefficient (Apply for over 1k) 0~-0.2%/V Rated voltage and rated voltage x 10%
Overload 2% 0.4% Rated voltage x 2.5 or maximum overload voltage for 5s, whichever less
Resistance to soldering heat 2% 0.8% 350C10C, 3.5s0.5s
Rapid change of temperature 2% 0.4% -40C (30 min.)/+85C (30 min.), 5 cycles
Moisture resistance 5% 0.6% 40C2C, 90%~95%RH, 1000 hours, 1.5h ON/0, 5h OFF cycles
Load life 5% 0.4% 70C2C, 1000h, 1.5h ON/0, 5h OFF cycles
Ordering Information Example: PCF 1 C R T631 103 K
Breakdown:
  • PCF: Series Name
  • 1: Power Rating (1/2: 0.5W, 1: 1W, 2: 2W)
  • C: Termination Material (SnCu)
  • R: Packaging (Reel)
  • T631: Taping Type (T52, T631)
  • 103: Nominal Resistance (2 significant figures + 1 multiplier, e.g., 103 = 10 x 103 = 10k)
  • K: Tolerance (K: 10%, M: 20%)