Contact Now
Type : Metal Film Resistor
Resistance : 100Ω
Power(Watts) : 1W
Temperature Coefficient : ±300ppm/℃
Tolerance : ±5%
Description : Metal Film Resistor 100Ω 1W ±300ppm/℃ ±5% Through Hole,D3xL9mm Through Hole Resistors RoHS
Mfr. Part # : MOS1CT52A101J
Model Number : MOS1CT52A101J
Package : Through Hole,D3xL9mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: KOA (implied by website URL and context)
  • Appearance Color: Light Purple
  • Marking: Color code (0.5W, 1W), Text (2W, 3W, 5W)
  • Flame Retardancy: Equivalent to UL94 V-0
  • Certifications: EU RoHS compliant
  • Mounting: Suitable for automatic insertion and surface mounting
  • Forming: Various forming processes available
  • Reliability: High reliability
  • Reference Standards: IEC 60115-4, JIS C 5201-4, EIAJ RC-2138
Technical Specifications
General Ratings:
Specification Value
Rated Ambient Temperature +70
Operating Temperature Range -55 to +200
Rated Voltage Calculation Lesser of (Rated Power Nominal Resistance Value) or Max. Operating Voltage
Dimensions and Weight:
Model Dimensions (mm) L x C Max. D d (Nominal) Weight (g/1000pcs)
MOS(X)1/2 6.20.5 x 7.1 2.50.5 0.6 250
MOS(X)1 9.01.0 x 11.1 3.00.5 0.6 350
Model Naming Convention:
Component Description
MOS/MOSX Resistor Type (Metal Oxide Film / Metal Film)
Rated Power 1/2 (0.5W), 1 (1W), 2 (2W), 3 (3W), 5 (5W)
Terminal Material C: SnCu
Secondary Processing Refer to table
Packaging A: AMMO, R: Reel, Blank: Box, TEBTEG: Embossed Tape
Nominal Resistance F: 4-digit, G, J: 3-digit
Resistance Tolerance F: 1%, G: 2%, J: 5%
Available Secondary Processing & Packaging:
MOS(X)1/2C - - - - -
MOS(X)1C - - - - -
MOS(X)2C - - - -
MOS(X)3C - - - - -
MOS(X)5C - - - - - - -
Electrical Characteristics:
MOS1/2C 0.5W 1047k 300 E=PR (V) / 600 400 - 2,000
MOS1C 1W 1068k 300 500 - - 2,000
MOS2C 2W 10100k 300 350 700 - 1,000
MOS3C 3W - 300 - 700 - 500
MOS5C 5W - 300 500 1000 800 -
MOSX1/2C 0.5W 0.229.1 300 E=PR (V) / 400 E2.5 (V) - 2,000
MOSX1C 1W - 300 500 - - 2,000
MOSX2C 2W - 300 - 1,000 - 1,000
MOSX3C 3W - 300 - 700 - 500
MOSX5C 5W - 300 500 800 - -
Performance Characteristics:
Test Item Standard Value Test Method Guarantee Value Representative Value
Resistance Within specified tolerance - - R(%) + 0.05
Resistance Temp. Coefficient Within specified value +25/+125 - -
Overload (Short-time) (2%+0.1) 2.5x Rated Voltage for 5s 1 -
Resistance to Soldering Heat 1 2605, 10s1s 0.5 -
Terminal Strength - 360 twist, 5 times - No exposed wires or loose terminals
Temperature Cycling 1 -55 (30min.) / +155 (30min.) 5 cycles 0.5 -
Damp Heat Load (5%+0.1) 402, 90%-95%RH, 1000h (1.5h ON, 0.5h OFF cycle) 2.5 1.5
Endurance at 70 (5%+0.1) 702, 1000h (1.5h ON, 0.5h OFF cycle) 2.5 1.5
Solvent Resistance - 2 min Isopropanol ultrasonic cleaning (Output: 0.3W/cm, Freq: 28kHz, Temp: 355) - No external abnormalities, marking easily identifiable