Contact Now
Type : Ceramic Resistor
Resistance : 47Ω
Power(Watts) : 2W
Temperature Coefficient : -1500ppm/℃~-600ppm/℃
Tolerance : ±10%
Operating Temperature : -40℃~+200℃
Description : Ceramic Resistor 47Ω 2W -1500ppm/℃~-600ppm/℃ ±10% Through Hole,D7xL19mm Through Hole Resistors RoHS
Mfr. Part # : PCF2CT631R470K
Model Number : PCF2CT631R470K
Package : Through Hole,D7xL19mm
Contact Now
Product Overview
Product Attributes
  • Brand: KOA
  • Material: Bulk Ceramic Resistors
  • Coating: Flame Retardant (Equivalent of UL94V0)
  • Certifications: EU RoHS compliant, AEC-Q200 Tested
  • Resistance Type: Non-inductive
Technical Specifications
Specification Details
Product Series PCF
Power Rating (@ 70C) PCF1/2: 0.5W, PCF1: 1.0W, PCF2: 2.0W
Resistance Range () PCF1/2: 4.7 - 100K, PCF1: 3.3 - 330K, PCF2: 4.7 - 100K
Tolerance K: 10%, M: 20%
T.C.R. (x10-6/K) -500 ~ -1300: 3.3R<10
-600 ~ -1500: 10R<100
-700 ~ -1800: 100R<1k
-900 ~ -1900: 1kR<100k
-900 ~ -2000: 100kR<200k
-900 ~ -2200: 200kR390k
Operating Temp. Range -40C to +200C
Rated Ambient Temp. +70C
Maximum Working Voltage PCF1/2: 200V, PCF1: 300V, PCF2: 400V
Dielectric Withstanding Voltage PCF1/2: 500V, PCF1: 700V, PCF2: 400V
Maximum Overload Voltage PCF1/2: 400V, PCF1: 600V, PCF2: 800V
Pulse Voltage (Max.) PCF1/2: 10kV (4.7R<10k), 14kV (3.3R<30k), 20kV (3.3R<10k)
PCF1: 10kV (10kR<33k), 14kV (30kR<390k), 20kV (10kR<390k)
PCF2: 4kV (10kR<100k), 7kV (30kR<390k), 11kV (10kR<390k)