Surface Mount Multilayer Ceramic Chip Capacitors IHHEC C1210N393K016T for Middle Voltage Electronics
Contact Now
Voltage Rating : 16V
Capacitance : 39nF
Temperature Coefficient : NP0
Tolerance : ±10%
Description : 39nF ±10% 16V Ceramic Capacitor NP0 1210
Mfr. Part # : C1210N393K016T
Model Number : C1210N393K016T
Package : 1210
Contact Now
Holy Stone MVC Series - Middle Voltage Ceramic Chip Capacitors
The Holy Stone MVC Series offers commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications, ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings and are suitable for surface mount technology, including wave and reflow soldering. They are RoHS compliant and provide high reliability for various electronic circuits.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Series: MVC Series
  • Grade: Commercial
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
SpecificationDetails
Operation Temperature-55 ~ +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature Coefficient (NP0)± 30ppm/, -55 ~ +125 (EIA Class )
Temperature Coefficient (X7R)± 15%, -55 ~ +125 (EIA Class )
Dissipation Factor (NP0)Q1000
Dissipation Factor (X7R)D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller
Aging (NP0)0%
Aging (X7R)Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength (100V ≤ V < 500V)200% Rated Voltage
Dielectric Strength (500V ≤ V < 1000V)150% Rated Voltage