Contact Now
Voltage Rating : 1kV
Capacitance : 1nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 1kV 1nF X7R ±10% 2220 Ceramic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : C2220X102K102T
Model Number : C2220X102K102T
Package : 2220
Contact Now
Holy Stone HVC Series - High Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone HVC Series offers commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for high voltage applications, rated at 1000V and above. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings, are suitable for surface mounting with wave and reflow soldering, and offer high reliability. They are RoHS compliant and ideal for applications such as LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone
  • Origin: Enterprise Co., Ltd.
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterValueDetails
SeriesHVC SeriesHigh Voltage Ceramic Capacitors
Operation Temperature-55 ~ +125
Rated Voltage1000 Vdc to 8000 Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/ (-55 ~ +125, EIA Class I)
X7R: 15% (-55 ~ +125, EIA Class II)
Dissipation FactorNP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller)
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V 500V: 200% Rated Voltage
500V V 1000V: 150% Rated Voltage
1000V V: 120% Rated Voltage
Chip Sizes0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric TypesNP0 (C0G), X7R
Capacitance UnitpFEx.: 2R0: 2.0pF, 100: 10pF, 471: 470pF, 102: 1000pF
ToleranceC: +/-0.25pF, D: +/-0.50pF, J: +/-5%, K: +/-10%, M: +/-20%
Rated Voltage Codes101: 100Vdc, 251: 250Vdc, 501: 500Vdc, 631: 630Vdc, 102: 1000Vdc, 202: 2000Vdc, 302: 3000Vdc, 402: 4000Vdc, 502: 5000Vdc, 802: 8000Vdc
PackagingT: T/R 7, R: T/R 13, B: Bulk
Special RequirementO: Arc Prevention Coating, X: Polymer Termination (Super Term)
Capacitance Range Charts
NP0 ( 30ppm/)
X7R ( 15%)