Durable Multilayer Ceramic Chip Capacitor IHHEC C1206N104J101T With High Reliability And Performance
Contact Now
Voltage Rating : 100V
Capacitance : 100nF
Temperature Coefficient : NP0
Tolerance : ±5%
Description : 100nF ±5% 100V Ceramic Capacitor NP0 1206
Mfr. Part # : C1206N104J101T
Model Number : C1206N104J101T
Package : 1206
Contact Now
Product Overview
The IHHEC Multilayer Ceramic Chip Capacitors (MLCC) HVC-021-2005 series are designed for electric equipment with voltage ratings from 100V to 1.5 KV. These MLCCs support Lead-Free wave and reflow soldering, offering consistent electrical characteristics and reliability. The product is compliant with RoHS & HF standards.
Product Attributes
  • Brand: IHHEC (a trademark of Holy Stone Enterprise Co., Ltd)
  • Product Type: Multilayer Ceramic Chip Capacitor (MLCC)
  • Certifications: RoHS & HF compliant
Technical Specifications
Part Number Code ExampleProduct CodeChip Size CodeTemperature Characteristics CodeCapacitance UnitNominal CapacitanceCapacitance Tolerance CodeRated Voltage CodeTapping CodeDimensions (L x W)LWTB (min)BW (min)Insulation Resistance (500V)Q (Class NPO, >30pF)Withstanding VoltageAdhesive Strength of Termination (>0603)Resistance to Flexure of Substrate (Cap. Change)SolderabilityResistance to Soldering Heat (Cap. Change)Temperature Cycle (Cap. Change)Humidity (Cap. Change)High Temperature Load (Cap. Change)Vibration (Cap. Change)
C1206N104J101TC1206 (3.201.60 mm)N (NPO)pF104 (100,000.0 pF)J ( 5.00 %)101 (100 Vdc)T (Tape & Reel)3.201.60 mm3.20+0.40/-0.30 mm1.60+0.30/-0.20 mm1.600.20 mm1.50 mm0.30 mm500 MF min. 1000200% Rated Voltage10N (1.0 Kgf) 5.0%>90% soldered surfaceWithin 2.5% or 0.25pFWithin 2.5% or 0.25pFWithin 5.0% or 0.5pFWithin 3.0% or 0.3pFWithin 2.5% or 0.25pF