Contact Now
Voltage Rating : 10V
Capacitance : 10uF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 10uF ±10% 10V Ceramic Capacitor X7R 0805
Mfr. Part # : C0805X106K010T
Model Number : C0805X106K010T
Package : 0805
Contact Now
Holy Stone NCC Series Multilayer Ceramic Chip Capacitors
Holy Stone NCC Series are commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for general electronic circuits, telecommunications, personal computers and peripherals, power circuits, and mobile applications. They offer a small size, high reliability, and excellent high-frequency characteristics, making them suitable for wave and reflow soldering. These RoHS compliant capacitors are available in a range of sizes and temperature coefficients with voltage ratings from 6.3V to 50V.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Series: NCC Series
  • Grade: Commercial
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
CharacteristicNP0X7RX5R
Operation Temperature-55 ~ +125 -55 ~ +125 -55 ~ +85
Rated Voltage6.3Vdc to 50Vdc
Temperature Coefficient 30ppm/ (-55 ~ +125 ) 15% (-55 ~ +125 ) 15% (-55 ~ +85 )
Dissipation FactorMore than 30pF: Q 1000 (0.001)
30pF and below: Q400+20C
Max. 0.10
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller (C in Farads)
Aging0%Typically 1.0%
Dielectric Strength250% Rated Voltage
Dimensions
TYPEL (mm)W (mm)T (max) (mm)B (min) (mm)BW (min) (mm)
Product Code Structure
C: MLCC (Multilayer Ceramic Chip of Capacitor)
Chip Size Ex.: 0201, 0402, 0603, 0805, 1206
Dielectric Ex.: N : NP0, X : X7R, B : X5R
Capacitance Unit : pF Ex.: 102 : 1010^2, 473 : 4710^3, 104 : 1010^4
Tolerance Ex.: F : +/- 1%, G : +/- 2%, J : +/- 5%, K : +/- 10%, M : +/- 20%
Rated Voltage Ex.: 007 : 6.3Vdc, 010 : 10Vdc, 016 : 16Vdc, 025 : 25Vdc, 050 : 50Vdc