Contact Now
Voltage Rating : 25V
Capacitance : 10uF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 10uF ±10% 25V Ceramic Capacitor X7R 1206
Mfr. Part # : C1206X106K025T
Model Number : C1206X106K025T
Package : 1206
Contact Now
Holy Stone NCC Series - Normal Chip Capacitors
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Product Line: NCC Series
  • Grade: Commercial
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
  • Origin: Taiwan (implied by .tw domain)
Technical Specifications
ParameterNP0X7RX5R
Operation Temperature-55 ~ +125 -55 ~ +125 -55 ~ +85
Rated Voltage6.3Vdc to 50Vdc
Temperature Coefficient 30ppm/ (-55 ~ +125) (EIA Class ) 15% (-55 ~ +125) (EIA Class ) 15% (-55 ~ +85) (EIA Class )
Dissipation FactorMore than 30pF: Q 1000 (0.001), 30pF and below: Q400+20CMax. 0.10
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller (C in Farads)
Aging0%Typically 1.0%
Dielectric Strength250% Rated Voltage
Dimensions
TYPEL (mm)W (mm)T (max mm)B (min mm)BW (min mm)
Product Code Structure
C (MLCC) - Chip Size (e.g., 0201, 0402) - Dielectric (N: NP0, X: X7R, B: X5R) - Capacitance (e.g., 104 for 100nF) - Tolerance (F: 1%, G: 2%, J: 5%, K: 10%, M: 20%) - Rated Voltage (007: 6.3V, 010: 10V, 016: 16V, 025: 25V, 050: 50V) - Packaging (T: T&R 7, R: T&R 13, B: Bulk)