Contact Now
Voltage Rating : 2kV
Capacitance : 1nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 1nF ±10% 2kV Ceramic Capacitor X7R 1206
Mfr. Part # : C1206X102K202T
Model Number : C1206X102K202T
Package : 1206
Contact Now
Holy Stone HVC Series - High Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone HVC Series offers commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for high voltage applications (1000V and above). These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings, surface mount suitability for wave and reflow soldering, and high reliability. They are RoHS compliant and ideal for use in LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Product Line: HVC Series
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
Feature Specification
Operation Temperature -55 ~ +125
Temperature Coefficient NP0: 30ppm/ (-55 ~ +125 ) (EIA Class )
X7R: 15% (-55 ~ +125 ) (EIA Class )
Dissipation Factor NP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance 10G or 500/C whichever is smaller
Aging NP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength 100V V 500V: 200% Rated Voltage
500V V 1000V: 150% Rated Voltage
1000V V: 120% Rated Voltage
Rated Voltage 1000 Vdc to 8000 Vdc
Chip Sizes 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric Types NP0 (C0G), X7R
Packaging T/R 7, T/R 13, Bulk
Special Requirements Arc Prevention Coating, Polymer Termination (Super Term)
Product Code Structure
C: MLCC (Multilayer Ceramic Chip of Capacitor)
Chip Size: Ex.: 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric: Ex.: N: NP0, X: X7R
Capacitance Unit: pF (Ex.: 2R0: 2.0pF, 100: 10pF, 471: 470pF, 102: 1000pF)
Tolerance: Ex.: C: +/-0.25pF, D: +/-0.50pF, J: +/-5%, K: +/-10%, M: +/-20%
Rated Voltage: Ex.: 101: 100Vdc, 251: 250Vdc, 501: 500Vdc, 631: 630Vdc, 102: 1000Vdc, 202: 2000Vdc, 302: 3000Vdc, 402: 4000Vdc, 502: 5000Vdc, 802: 8000Vdc