Surface mount multilayer ceramic chip capacitor IHHEC C1812X103K302T for high voltage applications
Contact Now
Voltage Rating : 3kV
Capacitance : 10nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 10nF ±10% 3kV Ceramic Capacitor X7R 1812
Mfr. Part # : C1812X103K302T
Model Number : C1812X103K302T
Package : 1812
Contact Now
Holy Stone HVC Series - High Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone HVC Series are commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for high voltage applications (1000V and over). They feature a special internal electrode design for high voltage ratings, making them suitable for surface mounting with wave and reflow soldering. These capacitors offer high reliability and are RoHS compliant. They are ideal for use in LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
CharacteristicValue
SeriesHVC Series
TypeMultilayer Ceramic Chip Capacitor (MLCC)
Operation Temperature-55 ~ +125
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/ (-55 ~ +125, EIA Class I)
X7R: 15% (-55 ~ +125, EIA Class II)
Rated Voltage1000 Vdc to 8000 Vdc
Dissipation FactorNP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller)
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V < 500V: 200% Rated Voltage
500V V < 1000V: 150% Rated Voltage
1000V V: 120% Rated Voltage
Chip Sizes0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric OptionsNP0 (C0G), X7R
Packaging OptionsT/R 7, T/R 13, Bulk
Special RequirementsArc Prevention Coating, Polymer Termination (Super Term)
Capacitance Range Chart
NP0 (C0G) Dielectric
Size1KV (pF)2KV (pF)2.5KV (pF)3KV (pF)4KV (pF)5KV (pF)8KV (pF)
0805101-824101-824-----
1206101-824101-824101-824101-824---
X7R Dielectric
Example Part Numbering
C 1206 X 102 K 202 T
Where:
  • C: MLCC
  • 1206: Chip Size
  • X: Dielectric (X7R)
  • 102: Capacitance (1000pF)
  • K: Tolerance (+/-10%)
  • 202: Rated Voltage (2000Vdc)
  • T: Packaging (T/R 7")