Contact Now
Voltage Rating : 10V
Capacitance : 470nF
Temperature Coefficient : -
Tolerance : -20%~+80%
Description : 470nF -20%~+80% 10V Ceramic Capacitor 0402
Mfr. Part # : C0402Y474Z010T
Model Number : C0402Y474Z010T
Package : 0402
Contact Now
Holy Stone NCC Series Commerical Grade Ceramic Capacitors
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Series: NCC Series
  • Grade: Commercial
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterNP0X7RX5R
Operation Temperature-55 ~ +125 -55 ~ +125 -55 ~ +85
Rated Voltage6.3Vdc to 50Vdc
Temperature Coefficient 30ppm/ (-55 ~ +125 ) 15% (-55 ~ +125 ) 15% (-55 ~ +85 )
Dissipation FactorMore than 30pF: Q 1000 (0.001)
30pF and below: Q400+20C
Max. 0.10
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller (C in Farads)
Aging0%Typically 1.0%
Dielectric Strength250% Rated Voltage
Dimensions
TYPEL (mm)W (mm)T (max) (mm)B (min) (mm)BW (min) (mm)
Product Code Structure
C: MLCC (Multilayer Ceramic Chip of Capacitor)
Chip Size: Ex.: 0201, 0402, 0603, 0805, 1206
Dielectric: Ex.: N (NP0), X (X7R), B (X5R)
Capacitance Unit: pF (Ex.: 102 = 1010^2 pF, 473 = 4710^3 pF, 104 = 1010^4 pF)
Tolerance: Ex.: F (+/- 1%), G (+/- 2%), J (+/- 5%), K (+/- 10%), M (+/- 20%)
Rated Voltage: Ex.: 007 (6.3Vdc), 010 (10Vdc), 016 (16Vdc), 025 (25Vdc), 050 (50Vdc)