Contact Now
Voltage Rating : 1kV
Capacitance : 10pF
Temperature Coefficient : C0G
Tolerance : ±5%
Description : 1kV 10pF C0G ±5% 1206 Ceramic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : C1206N100J102T
Model Number : C1206N100J102T
Package : 1206
Contact Now
Holy Stone HVC Series: Commercial Grade High Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone HVC Series offers multilayer ceramic chip capacitors designed for high voltage applications, rated at 1000V and above. These capacitors feature a special internal electrode design for enhanced voltage ratings, making them suitable for surface mounting with wave and reflow soldering. They provide high reliability and are RoHS compliant. Applications include LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone
  • Origin: Enterprise Co., Ltd.
  • Material: Ceramic Capacitor
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
Parameter Specification
Series HVC Series
Type Multilayer Ceramic Chip Capacitors (MLCC)
Operation Temperature -55 ~ +125
Rated Voltage 1000 Vdc to 8000 Vdc
Temperature Coefficient (NP0) 30ppm/, -55 ~ +125 (EIA Class )
Temperature Coefficient (X7R) 15%, -55 ~ +125 (EIA Class )
Dissipation Factor (NP0) Q1000
Dissipation Factor (X7R) D.F.2.5%
Insulation Resistance 10G or 500/C whichever is smaller
Aging (NP0) 0%
Aging (X7R) Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength (100V V < 500V) 200% Rated Voltage
Dielectric Strength (500V V < 1000V) 150% Rated Voltage
Dielectric Strength (1000V V) 120% Rated Voltage
Chip Sizes 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric Types NP0 (C0G), X7R
Packaging Options T/R 7, T/R 13, Bulk
Special Requirements Arc Prevention Coating, Polymer Termination (Super Term)
Capacitance Range Chart (Example for NP0 & X7R)
Temperature Characteristic Size Rated Voltage Capacitance Range (pF)
NP0 0805 1KV 101 to 824
NP0 1206 1KV 101 to 824
X7R 0805 1KV 101 to 823
X7R 1206 1KV 101 to 823
Ordering Example
Example: C1206X102K202T
  • C: MLCC
  • 1206: Chip Size
  • X: X7R Dielectric
  • 102: 10 x 10^2 pF = 1000 pF
  • K: 10% Tolerance
  • 202: 2000 Vdc Rated Voltage