Contact Now
Voltage Rating : 100V
Capacitance : 22nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 22nF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0805
Mfr. Part # : C0805X223K101T
Model Number : C0805X223K101T
Package : 0805
Contact Now
Holy Stone MVC Series - Middle Voltage Capacitors
The Holy Stone MVC Series are commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications, ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings and are suitable for surface mount technology, compatible with wave and reflow soldering. They offer high reliability and are RoHS compliant. The MVC series is ideal for applications such as LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Product Line: MVC Series
  • Grade: Commercial
  • Material: Ceramic
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
SpecificationValue
Operation Temperature-55 to +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature Coefficient (NP0) 30ppm/ (-55 to +125 , EIA Class I)
Temperature Coefficient (X7R) 15% (-55 to +125 , EIA Class II)
Dissipation Factor (NP0)Q1000
Dissipation Factor (X7R)D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller)
Aging (NP0)0%
Aging (X7R)Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength (100V V < 500V)200% Rated Voltage
Dielectric Strength (500V V < 1000V)150% Rated Voltage