Multilayer Ceramic Chip Capacitor IHHEC C1210X104K631T for Middle Voltage Applications 100V to 630V
Contact Now
Voltage Rating : 630V
Capacitance : 100nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 100nF ±10% 630V Ceramic Capacitor X7R 1210
Mfr. Part # : C1210X104K631T
Model Number : C1210X104K631T
The Holy Stone MVC Series offers commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for middle voltage applications ranging from 100V to 630V. These capacitors feature a special internal electrode design for high voltage ratings and are suitable for surface mount technology, including wave and reflow soldering. They provide high reliability and are RoHS compliant. The MVC series is ideal for use in LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Material: Ceramic Chip Capacitor (MLCC)
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
AttributeSpecification
SeriesMVC Series
TypeMultilayer Ceramic Chip Capacitor (MLCC)
GradeCommercial
Operation Temperature-55 ~ +125
Rated Voltage100Vdc to 630Vdc
Temperature CoefficientNP0: 30ppm/ (-55 ~ +125 , EIA Class I)
X7R: 15% (-55 ~ +125 , EIA Class II)
Dissipation FactorNP0: Q1000
X7R: D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C (whichever is smaller)
AgingNP0: 0%
X7R: Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength100V V 500V: 200% Rated Voltage
500V V 1000V: 150% Rated Voltage