Contact Now
Voltage Rating : 2kV
Capacitance : 10nF
Temperature Coefficient : X7R
Tolerance : ±10%
Description : 2kV 10nF X7R ±10% 1812 Ceramic Capacitors RoHS
Mfr. Part # : C1812X103K202TF
Model Number : C1812X103K202TF
Package : 1812
Contact Now
Holy Stone HVC Series - High Voltage Ceramic Capacitors
The Holy Stone HVC Series offers commercial-grade multilayer ceramic chip capacitors designed for high-voltage applications, rated at 1000V and above. These capacitors feature a special internal electrode design for superior voltage ratings and are suitable for surface mount technology, including wave and reflow soldering. They are RoHS compliant and offer high reliability, making them ideal for demanding applications such as LAN/WLAN interfaces, back-lighting inverters, DC-DC converters, ballasts, modems, and power supplies.
Product Attributes
  • Brand: Holy Stone Enterprise Co., Ltd.
  • Series: HVC Series
  • Grade: Commercial
  • Certifications: RoHS compliant
Technical Specifications
ParameterSpecification
Operation Temperature-55 ~ +125
Rated Voltage1000 Vdc to 8000 Vdc
Temperature Coefficient (NP0) 30ppm/, -55 ~ +125 (EIA Class )
Temperature Coefficient (X7R) 15%, -55 ~ +125 (EIA Class )
Dissipation Factor (NP0)Q1000
Dissipation Factor (X7R)D.F.2.5%
Insulation Resistance10G or 500/C whichever is smaller
Aging (NP0)0%
Aging (X7R)Typically 2.5% per decade of time
Dielectric Strength (100V V < 500V)200% Rated Voltage
Dielectric Strength (500V V < 1000V)150% Rated Voltage
Dielectric Strength (1000V V)120% Rated Voltage
Product Code Structure
C: MLCC (Multilayer Ceramic Chip of Capacitor)
Chip Size: Ex.: 0603, 0805, 1206, 1210, 1808, 1812, 1825, 2220, 2225
Dielectric: Ex.: N: NP0, X: X7R
Capacitance Unit: pF (Ex.: 2R0:2.0pF, 100:10100, 471:47101, 102:10102)
Tolerance: Ex.: C:+/-0.25pF, D:+/-0.50pF, J:+/- 5%, K:+/-10%, M:+/-20%
Rated Voltage: Ex.: 101: 100Vdc, 251: 250Vdc, 501: 500Vdc, 631: 630Vdc, 102: 1000Vdc, 202: 2000Vdc, 302: 3000Vdc, 402: 4000Vdc, 502: 5000Vdc, 802: 8000Vdc