Contact Now
Voltage Rating : 10V
Capacitance : 4.7uF
Temperature Coefficient : X5R
Tolerance : ±20%
Description : 4.7uF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 0402
Mfr. Part # : C0402B475M010T
Model Number : C0402B475M010T
Package : 0402
Contact Now
HCC Series - High Capacitance MLCC
The HCC Series Multilayer Ceramic Chip Capacitors (MLCC) offer high capacitance values (1.0uF and above) in a small size, making them ideal for space-constrained applications. These capacitors are suitable for wave and reflow soldering and provide excellent high-frequency characteristics and high reliability. They are RoHS compliant and designed for demanding electronic equipment.